SALGIN SÜRECİNDE ÇİFT İLİŞKİLERİ

SALGIN SÜRECİNDE ÇİFT İLİŞKİLER

UZM. DR. NAZMİ ÇAĞLAR

Hayatımızın çeşitli dönemlerinde belirsizlik içeren zamanlardan geçmiş olabiliriz. Şu an içinde bulunduğumuz salgın hastalık ve beraberinde gelişen yeni yaşam düzenlerimiz birçoğumuz açısından yeni deneyimlenecek ve öncekilerden daha da fazla belirsizlik içeren bir süreç . Günlük hayatımızı belli bir denge halinde sürdürürken , şimdiki yeni düzenimiz insanlarla ilişkilerimizde de değişikliği beraberinde getirdi. Günlük ilişkilerimiz farklılaştı, kimilerinden çok uzaklaştık, kimileriyle daha da yakınlaştık, iletişimi sürdürmek için teknolojinin imkanlarından daha fazla yararlanmaya başladık. Özlüyoruz, hüzünleniyoruz, tabiki kızıyoruz ve sıkılıyoruz biraz da. Yeni birşeyler deneyip planlar yapmaya da çalışıyoruz. Baş etmenin ve uyum sağlamanın yolu da bu , bizim gibi başkalarının da olduğunu ve benzer şeyler hissettiğini bimek.

Peki herkesin birlikte geçtiği bu salgın günlerinde en yakınımızdakiyle ilişkimiz nasıl etkileniyor ? Çiftlerin ilişkilerini birbirlerine iyi hissettirerek sürdürmeleri için hangi önerilerde bulunabiliriz ?

1-Doğru iletişim kurun ve kendinizi anlatın , eleştirmeyin ve ne yapması gerektiğini söylemeyin.

Yakınlık, değerlilik duygusu ve anlayış içeren bir ilişki ve iletişim her bireyin temel ihtiyacıdır. İnsanlar bu ihtiyaçlarının karşılanması için ilişki kurarlar. İletişim kurarken eleştirmek yerine o anki ihtiyaçlarınızı ve duygularınızı belirtin , yaşadığınız bir sorun varsa size nasıl hissettirdiğini anlatın. “Ben” dilini kullanın.

2-Dinleyin ve duygulara odaklanın , tahmin yapmayın.

Hepimiz duygularımızı farklı farklı yaşarız . Fakat çoğu zaman bunu unutarak , partnerimizin bizimle aynı şeyleri hissettiğini varsayarız. Bu hatalı bir yaklaşımdır. Bu durumda birbirimizi anlamakta zorluk çeker ve yanlış beklentilere girebiliriz ve çatışmalar yaşarız .

Bunun için onun zihnini okumaya çalışmak yerine onunla açık ve şeffaf diyaloglar kurmanızı ve size ne söylediğini iyi dinlemenizi öneriyoruz. Çünkü partnerinizin duyguları nasıl yaşadığını öğrenirseniz, birbirinizi anlayabiliyor, destek verebiliyor, güvende hissettirebiliyor olursunuz.

3-Eski çatışmaları ya da sorunlu konuları erteleyin.

Her zaman birbirinizden istedikleriniz ve duygularınız birbiriyle uyuşmayabilir. Bunun o an için ne işinize yaradığı , davranışlarınızda karar vermenizi sağlayan nokta olmalıdır. Var olan sorun ve yeni bir çatışma birlikte hareket etmeniz ve iletişimi güçlü tutmanız gereken bu süreçte işinize yaramayacaktır. Sorun yaşayabileceğiniz konulardan uzak durmaya , olabilecek tartışmaları öngörmeye, önlemeye ve uzatmadan yatıştırmaya gayret edin ve asla küsmeyin.

Birlikte olmayı isteyen kişiler olarak aynı evde olduğunuzu ve duygusal ihtiyaçlarınızı hatırlamak , bir süreliğine bunların istediğiniz gibi karşılanamadığını kabul etmek , hemfikir olduğunuz konulardan konuşmak ve kendinize özel alanlar yaratmak bu konuda işinize yarayacaktır.

4 – Gününüzü ve rutinlerinizi planlayın.

Belirsizliği lehimize çevirmenin yolu belli olan şeyleri planlamaktır. Hayatın ritmi yani , günlük ihtiyaçlarınız , ilgi alanlarınız , sorumluluklarınız devam ediyor. Öncelikle kendi zamanınızı düzenleyin. Gün içinde yapacaklarınızı planlayın ve onlara uyun. Sorumlulukları adil bir şekilde paylaşın . Böylelikle hem kendinize vakit ayırırsınız hem de eşinizle daha kaliteli bir vakit geçirebilirsiniz. Gününüzü ve haftanızı planlamak, belirsizliği ve bu süreçteki olumsuz duyguları daha az hissetmenizi sağlayacaktır.

5-Kendinize özel alan yaratın.

Yanyana olmak ve herşeyi birlikte yapmak kaliteli zaman geçirmek değildir. Süreç öncesinde gününüz nasıl sürekli birlikte geçmiyorsa aynı dengeyi kurmak ve özel alanlarınızı ve sınırlarınızı korumak sağlıklı bir ilişki için gereklidir. Çalışma zamanlarınızı , evle ilgili işleri , varsa çocuklarınız ile ilgili sorumlulukları kendinize zaman ayıracak şekilde planlayabilirsiniz. Örneğin ; siz çalışırken eşiniz farklı bir odada başka bir iş yapabilir , o çocuğunuzla oyun oynarken siz arkadaşlarınızla görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Bazen ayrı odalarda kendi ilgi alanlarınızla zaman geçirebilirsiniz. Yeni şeyler öğrenme ya da diğer konularda kendinize hedef belirleyin. Bu kişisel alan yaratmanızı ve iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bireysel iyilik aynı zamanda yanınızdakilere ve ilişkiye de iyi gelecektir.

6-Yeni hedefler belirleyin ve ortak ilgi alanları geliştirin.

Bu süreçte normalden daha fazla birlikte geçirecek vaktinizin olabilir , bunu uzunca zamandır yapmayı planlayıp ertelediğiniz şeylere ayırarak (örneğin birlikte film izlemek , evle ilgili bir değişiklik yapmak vb.) bir fırsata çevirebilirsiniz. Birbirinizin ilgi alanlarına katılmak (müzik dinlemek, oyun oynamak ,yemek yapmak vb.) ve yardımcı olmak , yeni şeyler denemek ve hedefler geliştirmek (yeni bir hobi veya dil öğrenmek gibi ) , anıları hatırlamak , yakınlarınızla ve ortak arkadaşlarınızla görüşmek , kaliteli zaman geçirmenize , duygusal olarak yakınlığınızı artırmaya ve belki de farketmediğiniz yönlerinizi görmeye yardımcı olacaktır.

7-Kişisel bakımınızı önemseyin.

Kişisel bakımınızı ve sağlığınızı koruyun. Düzenli ve yeterli bir uyku düzeninizin olmasına dikkat edin. Sağlıklı bir beslenme planı oluşturun, atıştırmalık yemekten kaçının . Bütün günü pijamayla geçirmeyin. Spor ve egzersiz yapın, hareket edin , yoga ve meditasyon gibi gevşeme tekniklerinden faydalanın. Müzik dinleyin . Kişisel bakımınıza ve hijyene özen gösterin. Bütün bunlar günlük ve haftalık planlarınıza uymanızı kolaylaştıracak ayrıca birbirinizi önemsediğinizi gösterecektir.

8-Özel günleri atlamayın.

Farklı bir süreçten geçiyor olsak da takvim ve sizin için anlamı olan günler aynı şekilde ilerliyor. Öncekiler gibi belki dışarıda veya arkadaşlarınızla bir kutlama yapamayacak da olsanız , bu günleri hatırlamak ve kutlamak , sevdiklerinizle paylaşmak size iyi hissettirecek ve ilişkinizin enerjisini artıracaktır. Özel günlerinizi önemseyin ve farklı geçmesini sağlayın.

9-Cinselliğinizi unutmayın.

Cinsel hayat çiftlerin birbirlerine iyi ve güvende hissettirebildikleri bir alan. Kaygı ve stresin arttığı zamanlarda cinsel istekte azalma beklenebilir. Salgın süreci çiftlerin cinsel istek ve alışkanlıklarını etkileyebilir. Bununla beraber eşinizle her zaman aynı istekte de olmayabilirsiniz. Doğru bir iletişim ve karşılıklı duygularınızı anlamaya çalışmanız ilişkiniz gibi cinsel hayatınızın da yolunda gitmesini hatta daha da renklenmesini sağlayabilir. Ortak kaliteli zaman geçirmek ve kendinize alan açmak da buna katkı sunacaktır. Bazı günlerin farklı geçmesi için çalışmak , birbirinize özel birşeyler hazırlamak , cinsel istek ve fantazilerinizden konuşmak , cinsel alışkanlıklarınızda yer ve zaman gibi değişiklikler yapmak işinize yarayabilir.

10-Birbirinize sarılın.

İlişkilerde bedeni kullanmak, özellikle sarılmak bir çok sebeple ilişkilere oldukça iyi gelen bir davranıştır .Özellikle ihtiyaç duyulan sevilmeyi , anlaşılmayı , değerli hissetmeyi , bir ölçüde yatıştırılmayı sağlar . Zor ve alışkın olunmayan günleri dayanışmayla ve anlayışla atlatan çiftlerin ilişkilerinin daha tatmin edici olduğunu biliyoruz.

İletişim kurmak için anlayışlı ve sakin bir tutuma ihtiyaç duyan ve ilişkileri için her zaman faydalı olabilecek önerilere rağmen sorunlarını çözmekte zorlanan çiftlerin yüzyüze veya online olarak bir uzman yardımı almasını öneriyoruz.