top of page
Doç. Dr. Mehmet Yumru

Prof. Dr. Mehmet Yumru

04.09.1974 Antalya doğumlu olan Dr. Mehmet Yumru ilköğretim ve lise öğrenimini Antalya’da yaptı. 1992-1999 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gördü. 1999-2002 yılları arasında Antalya Manavgat’ta Pratisyen Hekimlik yaptı. 2002-2007 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD’da ihtisasını yaptı. “İkiuçlu bozuklukta total oksidan ve antioksidan düzeyleri” isimli tezi ile mezun oldu. 1 yıllık mecburi hizmet görevinden sonra Antalya’da çalışmaya başladı. Eylül 2013 tarihinde Doçentlik sınavını vererek Doçent olmuştur. Ağustos 2020 tarihinde Antalya Bilim Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne Profesör olarak ataması yapılmıştır. Halen Antalya Bilim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyeliği yanında Özel Terapi Tıp Merkezi’nde görev yapmaktadır.
Bilimsel anlamda 27’si yabancı, 16’sı yerli dergilerde yayınlanmış toplam 43 yayınlanmış eseri, 70 sözel ve yazılı bildirisi ve psikiyatri alanında 5 ulusal ve uluslararası araştırma ödülü bulunmaktadır.
Klinik Psikiyatri Dergisi (Turkish Journal of Clinical Psychiatry) editörlüğü görevini yürütmektedir.
Psikoterapist olarak; Destekleyici Psikoterapi, Bilişsel Davranışcı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Psikoterapisi, EMDR, Hipnoterapi alanlarında tedavi uygulamaları yapmaktadır.
İdari anlamda Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) ve Türk Tabibler Birliği (TTB) içerisinde çeşitli görevler alan Mehmet Yumru halen Türkiye Psikiyatri Derneği’nde aktif olarak çalışmaktadır. 2009-2011 yılları arasında TPD Merkez Yönetim Kurulu’nda Bilimsel Toplantılar Sekreteri olarak görev yapmıştır. 2014- 2016 yılları arasında TPD Merkez Yönetim Kurulu’nda Genel Sekreter olarak görev yapmıştır.
Mehmet Yumru, evli ve 2 çocuk babasıdır.

bottom of page