top of page

Terapi Tıp Merkezi - Sağlıklı Beslenme Okulu

Günümüzde her yaştan insan biyolojik ve psikolojik bir çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak bunların arasında sağlıksız, dengesiz beslenme alışkanlığı ve buna bağlı olarak gelişen sorunlar önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye'de beslenme ile ilişkili sorunlar; fizyolojik problemlerin yanısıra şişmanlık, zayıflık, dikkatte ve algılamada düşme, öğrenmede ve iş-okul yaşamında başarının azalması gibi sonuçlar doğurmaktadır.
Terapi Tıp Merkezi “Sağlıklı Beslenme Okulu”, bu sağlık sorununa çözüm oluşturmak üzere uygulamaya geçirilmiştir. Diyet yapmak yerine, sağlıklı beslenmeyi günlük hayata geçirmeyi kolaylaştırır. Bilişsel-Davranışçı Terapi teknikleri ile sağlıksız yeme alışkanlıklarınızı ve buna yol açan düşünce kalıplarınızı değiştirerek, kalıcı sağlıklı beslenme düzeni oluşturmanızı sağlar.


Bu yalnızca kısa dönemli bir çözüm değil, tüm yaşamınız boyunca kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.


Araştırmalar, insanların davranış biçimlerinin değiştirilebileceğini ve daha da önemlisi bu değişikliği koruyabileceğini göstermiştir. Bir çok insan diyet yaparak verdiği kiloları 1 yıl içerisinde geri alıyor ya da başladığı diyeti devam ettiremeyerek yarıda bırakıyor. Çünkü insan düşünce yapısını değiştirmediği sürece eski davranış biçimlerine dönme eğilimindedir. Diyet yapanlarda da bu durum çok sık gözlenmektedir. Düşünce yapınızı değiştirmediğiniz sürece, yeni yeme alışkanlıkları kazanmanız mümkün olmayacaktır.


Neden Sağlıklı Beslenme Okulu?


Çoğu diyet yapan kişi, sağlıklı beslenmeleri, yavaş bir biçimde kilo vermeleri, doğru yeme alışkanlıkları geliştirmeleri, yemeleri için ısrar eden kişilere kendilerine güvenli bir biçimde “hayır” demeleri, spor yapmaları, duygusal durumlarına göre yemekten kaçınmaları ve sürekli kendilerini motive etmeleri gerektiğini bilirler. Ancak ya bunu nasıl yapacaklarını bilemezler ya da bu davranış biçimini sürdürmeyi başaramazlar.


Sağlıklı Beslenme Okulunda ise uzman diyetisyen ve uzman psikologlar ile hem sağlıklı beslenme konusunda eğitimden geçer, hem de size engel olan düşüncelerinizi ve davranış alışkanlıklarınızı değiştirerek kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bu öğretici bir süreçtir ve pek çok beceri kazanmanızı sağlar. Bu aslında kilo kontrolünü sağlamak ve sağlıklı yeme alışkanlıklarını kazanmak için hayat tarzınızı değiştirmektir.


Kişiye Özel Yaklaşım


Sağlıklı Beslenme Okulu ile diyet yaparak kilo verme ve sonrasında tekrar kilo alma şeklinde devam eden kısırdöngünün sürmesine yönelik düşünce ve davranış kalıplarınızın farkında olmanız sağlanacak, bunları nasıl değiştirebileceğiniz ele alınacak ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmanız için size özel bir yaklaşım uygulanacaktır.


Sağlıklı Beslenme Okulu'nda kimler var?


Sağlıklı Beslenme Okulu'nda hem uzman diyetisyen hem de uzman psikolog ile görüşerek bir eğitimden ve psikoterapi sürecinden geçebileceksiniz. Uzman diyetisyen size hem sağlıklı beslenme konusunda eğitimler verip hem de bunu nasıl uygulayabileceğinizi aktarırken, uzman psikologlar ise kilo kontrolünü engelleyen düşünce ve davranış kalıplarını değiştirme tekniklerini size öğretecektir.bottom of page